Domeček Lyžáku

Od září 2021 máme domeček v Bartošovicích v Orlických horách!


Rádi Vás uvítáme v našem domečku - malém penzionu, který najdete v obci Bartošovice v Orlických horách, na samé hranici České republiky a Polska v okrese Rychnov nad Kněžnou. Náš Domeček stojí přímo uprostřed obce hned pod kostelem, naproti je malý obchod s občerstvením, restaurace v penzionu Hruška je asi 5 minut pěšky. Přímo přes ulici je veliké dětské hřiště "Kačenčina pohádková říše". 
Nadmořská výška obce je 580 m, žije zde asi 200 stálých obyvatel. Počátky obce lze datovat od roku 1495, kdy český šlechtic Jan Bartoušovský z Labouně získal zdejší území s právem výstavby sídla a drobné výsady, jako vařit pivo, mít kováře apod. Ves měla původně panské sídlo, v pozdější době zaniklé. Okolo tohoto sídla vznikaly nové domy. Vesnice měla pivovar, hostinec, mlýny, pilu, z řemesel zde byl usazen kovář, řezník, pekař, švec i krejčí. V květnu 2000 byla odhalena na našem domě č.31, kde sídlila škola, deska na počest 80. výročí založení české menšinové školy.
V katastru se nachází nejpůvabnější část Divoké Orlice, Zemská brána. V okolí je mnoho kamenných sochařských památek, převážně náboženského charakteru. V okolí se nachází mnoho opevnění z druhé světové války, nejznámější a hojně navštěvovaná je tvrz Hanička. 

Ubytování: aktuálně jsme vyměnili všechny matrace, přijďte si je vyzkoušet :)

• 4 pokoje: 2x 4 lůžkový v podkoví, 1x 4 lůžkový v přízemí (možnost jedné přistýlky) a 1x 7  lůžkový v podkroví, celkem max. 20 lůžek
• každý pokoj má vlastní sociální zařízení
• stravování vlastní - 2 zařízené kuchyňky
• pivní sklep 

• skupinové pobyty, vhodné pro rodiny s dětmi

• cyklisté vítáni
• nejbližší občerstvení 50 m, restaurace 400 m

Parkování pro 3-4 auta v letním období přímo u penzionu. V zimním období, při kalamitní situaci, na parkovišti vzdáleném 50 m. 

Další obrázky najdete ve fotogalerii


Zima

Lyžařský areál NELLA 200 m od dveří (poma 500 m + dětský provazový vlek), snowpark.
Dobře udržované běžecké tratě v okolí, noční běžecký okruh v Orlickém záhoří
V okolí Bartošovic jsou: lyžařský areál Říčky 9 km, České Petrovice 5 km, Deštné 18 km, Černá Voda 12 km, Jadrné 15 km, Czarna Gora 40 km (9 lanovek a vleků až do 1200 mnm, 12 km tratí, nejdelší 1600 m dlouhá)

Léto 

turistika, cyklistika:
přehrada Pastviny, krásy Orlických hor, Velká Deštná (1115 m n. m.)
Rozsáhlá síť cyklistických tras pro začátečníky, i pro pokročilé bikery.

Ceník

Po hosty

Zima (říjen - duben) / lůžko / noc

při ubytování na 1 noc je cena 450 Kč / lůžko / noc

450 Kč

Pro hosty

Léto (květen- září) / lůžko / noc

při ubytování na 1 noc je cena 350 Kč / lůžko / noc

350 Kč

Pro domácí (členy Lyžáku)

Zima (říjen - březen) / lůžko / noc

300Kč

Pro domácí (členy Lyžáku)

Léto (duben - září) / lůžko / noc

200 Kč

Skupinový pobyt za noc zima

skupina do 19 + 1 osob / 4 pokoje, 2 kuchyně

4500 Kč

Skupinový pobyt  za noc léto

skupina do 19 + 1 osob / 4 pokoje, 2 kuchyně

3500 Kč

Skupinový pobyt / noc o svátcích (Silvestr, Velikonoce)

Skupina do 19 + 1 osob / 4 pokoje, 2 kuchyně

6000 Kč

Nejkratší možný pobyt je na 2 noci nejméně pro 2 osoby, tj. nejmenší možná platba je v létě 1400 Kč, v zimě 1800 Kč, pokud není dohodnuto osobně jinak.

Děti bez vlastního lůžka zdarma, pes pouze po dohodě.

Platby na účet 6868174002/5500, variabilní symbol = datum příjezdu

Rekreační poplatek podle aktuální výše nastavené obcí (20 Kč) za osobu nad 18 let / noc je splatný v hotovosti na místě.

Rezervační systém - obsazenost

propojení na e-chalupy

Předpověď počasí

přesně pro náš domeček najdete zde

Webkamera

Webkameru na domečku zatím nemáme, ale můžete se podívat na webkameru v areálu Nella, který je 200 metrů od domečku  zde.

Online  poptávka

Počet osob a počet nocí uveďte prosím do poznámky. Datum = datum příjezdu

Kde najdete domeček?


Lyžák, z.s.

Bartošovice v. Orlických horách č. 31

+420 602 722 849

info@lyzak.cz

Zajímavosti v okolí


Vrchní Orlice

Bývalá pohraniční ves se připomíná od roku 1567. Nachází se zde kostel sv. Jana  Nepomuckého z let 1708-1712.

Neratov

bývalá pohraniční ves (635m) při pravém břehu Divoké Orlice. Připomíná se roku 1550 jako
Bahrenwald. Vznikla v souvislosti se založením sklárny na potoce Neratovci kolem 15. století,
byla to první sklárna v Orlických horách. V Neratově se nachází barokní kostel Nanebevzetí
Panny Marie, postavený v letech 1723-1733, údajně podle plánů G.B. Alliprandiho. V roce 1945 vinou ruských vojáků vyhořela střecha kostela, kterou se nepodařilo opravit a z kostela se postupně stala ruina. V současné době činností Sdružení Neratov je kostel opraven do podoby turistické zajímavosti, původní střecha byla nahrazena skleněnou. Další zajímavostí je, že nový kříž nad bočním oltářem zhotovil místní všeumělec Petr Zámečník z Bartošovic. Konají se zde poutě, koncerty a další události. Sdružení Neratov. Sdružení vytvořilo pracovní místa na farmě Orlice, v místním zahradnictví a novém pivovaru Prorok, kde zaměstnává klienty, kteří žijí v Neratově. Každoročně na svátek Nanebevzetí Panny Marie, 15. srpna jsou zde konány poutě s doprovodným programem.


Přehrada Pastviny

se nachází v údolí řeky Divoká Orlice, východně od Žamberka v Orlických horách. Pastviny a jejich strmé skalnaté břehy Divoké Orlice, porostlé lesy spolu s travnatými plážemi vytvářejí romantickou scenérii regionu Orlické hory. Dobrý tip na letní rodinné ubytování u vody a výlety v Orlických horách. Obec Pastviny vznikla po zatopení údolí převážně v letech 1935 - 1937 při silnici nad levým břehem.

Přírodní rezervace Zemská brána

Údolí Divoké Orlice u Zemské brány je přírodní rezervací - 88,22 ha, vyhlášena v r. 1987). Předmětem ochrany je celý krajinný komplex s lesními porosty na svazích, loukami v těsném okolí řeky a balvanitým řečištěm Divoké Orlice, jejíž břehy jsou lemovány nápadnými skalními útvary (skalní výchozy, jeskynní výklenky, ojediněle obří hrnce aj.). Porosty rezervace tvoří převážně druhotné smrkové lesy s vtroušenou jedlí bělokorou, bukem lesním a javorem klenem se zbytky květnatých bučin svazu Fagion. Bezlesé je pouze nejbližší okolí řeky, které je také botanicky nejzajímavější, neboť se zde setkávají a mísí horské druhy, splavené z vyšších poloh Orlických hor, s druhy podhorskými, které "zemskou branou", tj. průlomovým údolím, vystupují z podhůří do hor. Rostou zde mj. bledule jarní, kamzičník rakouský (ten má v Orlických horách severní hranici svého rozšíření), lilie zlatohlávek, violka dvoukvětá, kruštík širolistý, jednokvítek velekvětý, jilm horský, růže převislá, náprstník velkokvětý.

Pašerácká lávka

Modrá turistická značka přechází z jednoho břehu na druhý přes Pašeráckou lávku. Ta byla původně postavena vrchností pro potřeby dřevorubců a formanů, svážejících dřevo z panských lesů. Především v nočních hodinách však začala být využívána k paši různého zboží. Na kladské straně stával dřevěný mlýn, který prý sloužil jako prodejna pašovaného zboží i úkryt pro pašeráky. Pašování vyvrcholilo po první světové válce. Dnešní podoba lávky pochází z roku 2002, kdy byla obnovena po ničivé povodni v roce 1999.

Lovecký zámeček Lusthaus

Za Pašeráckou lávkou se strmé skalní bloky mírně rozestupují, na romantice však údolí neztrácí. Snad i proto zde byl v roce 1806 postaven J. Kochem empírový lovecký zámeček Lusthaus. Později byl využíván jako hájovna, v roce 1936 však vyhořel a zcela zanikl. Dnes je na jeho místě jen travnatá loučka obklopená okolními lesy a dva pstruhové rybníčky.

Linie opevnění

Asi kilometr od mostu Zemské brány níže po proudu Orlice překonává údolí linie opevnění z let 1936 - 38.
Přímo na břehu řeky byl postaven samostatný pěchotní srub R - 54 Na potoku, u kterého
si umístění v těsné blízkosti řeky vynutilo atypické jednopatrové řešení. Hlavní výzbrojí
objektu byl těžký kulomet, umístěný v pancéřové kopuli. I když byl srub v roce 1938 dokončen a vyzbrojen, do dnešních dnů se dochovaly pouze jeho železobetonové stěny. Interiér dnes připomíná spíše smetiště a je volně přístupný. Srub je součástí linie těžkého opevnění, která byla níže po proudu řeky následována linií opevnění lehkého, tvořenou tzv. řopíky. 

Nad Bartošovicemi, kousek od vleku, najdete další tři malé, částečně zasypané a volně přístupné pěchotní sruby. 

Ze sedla mezi Bartošovicemi a Rokytnicí, asi 3 km od Domečku, můžete navštívit jednu z nejzajímavějších částí opevnění, tvrz Haničku se sítí podzemních chodeb vedoucích k několika zachovalým dělostřeleckým bunkrům. Bližší informace viz stránka opevnění.

Užitečné odkazy

DALŠÍ MOŽNOSTI LYŽOVÁNÍ:
• České Petrovice
• Říčky
• Deštné
• Polsko - Czarna Gora

Místní informace: 
• web obce Bartošovice v Orl. h.
• město Rokytnice v Orlických horách
• město Rychnov nad Kněžnou
• infocentrum v Deštném
• sdružení obcí Orlicko
• portál pro Orlické hory a Podorlicko
• portál Orlickehory.net

Další zajímavá místa:
• Pastvinská přehrada
• Zemská brána
• pevnost Hanička 


Ubytovací řád Domečku

Nástup na pobyt je od 14 do 20 h, vyklizení pokoje do 10 h, pokud není dohodou se správcem stanoveno jinak.

Noční klid je od 22 do 7 hodin, pozdější alotria je možno realizovat ve sklípku s přihlédnutím ke klidnému spánku dalších účastníků.

Účastníci pobytu přebírají uklizený pokoj, při převzetí ihned zkontrolují jeho stav a případné nedostatky nahlásí správci, případně pořídí foto nebo video dokumentaci. Při odjezdu předávají pokoj v takovém stavu, v jakém byl převzat, tj. uklizený, společné nádobí prosíme umýt, povlečení prosíme sundat, odpadky vynést do popelnic, okna zavřít. Čisticí prostředky jsou k dispozici na patře nebo v přízemí.

Po ukončení pobytu předají účastníci klíče správci osobně nebo dohodnutým způsobem.

Případné škody způsobené na zařízení účastníci neprodleně nahlásí správci, se kterým se dohodnou na jejich úhradě a odstranění.

Kouření v objektu je přísně zakázáno.

Pobyt s domácími zvířaty je nutno předem dohodnout.

Platba za pobyt se realizuje předem, převodem na účet, nebo nejpozději při příjezdu v hotovosti.

Rekreační poplatek za osoby nad 18 let se vybírá v hotovosti.

V pokoji je možno používat pouze drobné domácí spotřebiče.

Kontakt na správce: Rudolf Galle tel. 731 080 981