Kategorie: Články

Expedice 2013 - Výstup na Milešovku

Velká velehorská expedice - Milešovka 2013 (8.365 dm n. m.)

Unikátní expedice v náročných klimatických podmínkách jediným možným expedičním výstupem na lyžích chodících (běhacích) s plným lezeckým vybavením. Včetně dusíku! Kyslíku již bylo dost!

Moto:
Z odborných puplikací: Milešovka (německy Milleschauer, Donnersberg) je nejvyšší hora Českého středohoří. Její vrchol leží ve výšce 8.365 decimetru nad mořem. Jméno získala podle nedalekého Milešova (2 km). Byla zde zřízena národní přírodní rezervace (51,3 ha, od roku 1951). Z vrcholu hory je kruhový rozhled do dalekého okolí, Milešovka totiž všechny ostatní vrchy v Českém středohoří výrazně prevyšuje. Také proto se jedná o místo s nejdrsnějším podnebím v Čechách. Milešovka je považována za největrnější horu Česka, bezvetří je tu jen osm dní v roce.

Expedice, v duchu Radkova hesla: "Blbej být můžeš, ale štěstí mít musíš!".

Milešovka 2013 - Účastníci expedice ve výchozím campu

Po zapálení slavnostních ohňů Petr Směja pronesl úvodní proslov.

Vážení přátelé, milé přítelkyně, čarodějnice (pardon, čarodějky) a rentiéři,

tradice se mají dodržovat a proto se zde opět scházíme v hojném počtu již popáté na naší nepravidelné akci. Jelikož je mezi námi několik sklerotiků, mezi něž se také počítám, dovolte mi malou exkurzi do minulosti. Poprvé jsme se sešli s kyslíkem na Řípu v roce 2007.

Autorem celého projektu byl náš kamarád Radek Orsava, který už nás bohužel opustil, ale v duchu je tu určitě s námi a jako bych ho slyšel: "Pojeďs náma, bude to taková chlapská romantika!" Myslím, že si zaslouží, abychom na něho teď na chvíli v tichosti vzpomenuli.

Další rok 2008 byl ve znamení dobytí dočasné nejvyšší hory Vysočiny - Devíti skal, kterou jsme před výstupem navýšili štaflemi zabalenými do staniolu o 2 metry na 838m.

Následovala v roce 2010 Javořice, opět s kyslíkem, a naposledy loni - grandiózní "Expedice na severojižní pól", poprvé na běžkách.

Milešovka 2013 - Výstup na Milešovku v mracích

Pokud se týká našich expedic obecně, je na čase, abych zveřejnil fakt, který organizátoři dlouho tajili: že se vždy objednávaly o 2 zpáteční jízdenky méně. Tato praxe je na vysokohorských expedicích celkem běžná a potvrdil to i známý horolezec a majitel cestovní kanceláře Montana treking Michal Bruner, když na dotaz dvou dychtivých klientek, přihlášených do Himálají, proč se objednávají o dvě zpáteční letenky méně, bezelstně odpověděl: "No,víte to je taková normální úmrtnost." My to považujeme také za rozumné, protože dráhy jsou dnes opravdu drahé. A platit zbytečně dvě zpáteční jízdenky je luxus, který si opravdu dnes, v době ekonomické krize, nemůžeme dovolit.

Abychom zvýšili výkonnostní laťku rozhodli jsme se letos realizovat výstup nikoliv s podpůrným kyslíkem, ale naopak se zničujícím dusíkem. Myslíme si, že je lepší se udusit včas, hned za základním táborem, než se zbytečně hodiny trápit s kyslíkovými bombami a zatěžovat si mysl egoistickými ambicemi, když pak stejně zkolabujeme těsně pod vrcholem Milešovky. Nezanedbatelné nejsou ani náklady na svoz těla z velkých výšek, zatímco dole vás místní vesničané rychle a rádi odklidí na hnůj a tam si smrďte jak dlouho chcete!

Zatím se nám ovšem stanovené kvóty úmrtnosti plnit nedaří a tady bych na vás přátelé chtěl apelovat, abyste byli trochu zodpovědnější.

Lékařem expedice byl jmenován, stejně jako loni, doktor Žák, zkráceně drŽák, který se bohužel z účasti letos omluvil z vážných rodinných důvodů: zapálená lýtka. A to jej prosím postihlo skoro v padesáti letech. Jeho samaritánskou funkci však s odhodláním sobě vlastním převzal zdravotník Petr Valenta, který ovšem na rozdíl od svých kolegů nemá žádné lékařské vzdělání. Nicméně jako "poslední pomoc" figurující pod znakem "černého kříže" je ideální osobou. V praxi to znamená, že pokud se vám například zasekne přívodní ventil dusíku, dá vám nezištně loknout ze své plné bomby a máte po starostech a už se nemusíte nikam škrábat.

Milešovka 2013 - Na vrcholu Milešovky

Na vrcholu se potom každý může rozhodnout, zda podstoupí zdlouhavý pěší sestup, anebo zde počká na manželku či přítelkyni a odletí dolů společně. Tady upozorňuji na statistický fakt, že vrchol Milešovky je největrnější místo v ČR, takže je zapotřebí mít opravdu kvalitní košťátko.

Sponzorské dary jsou samozřejmě vítány. Dolní limit je 1.000 kč, horní nebyl stanoven, ale pokud překročí částku 1 mil.kč, nebude zdaněn. Tímto gestem srdečně zdravím našeho oblíbeného ministra financí pana Kalouska.

Největšího vola (pardon, chtěl jsem říci nejštředřejšího sponzora) odměníme v předvečer akce vyfocením před zapálenou vatrou, aby bylo vidět jak hoří. Chtěl jsem říci, jak je zapálený pro naši věc.

Dovolte, abych Vám všem na závěr popřál silné a nezapomenutelné zážitky a jsem přesvědčen, že organizátoři Libor s Frantou nás v tomto směru určitě nezklamou a nějakou hovadinu vymyslí určitě i příště.

Přeji Vám zítra hodně úspěchu a hlavně šťastný návrat, ať už s vrcholem nebo bez. Důležité je zúčastnit se. Jde o výjimečnou akci, která se už nebude nikdy opakovat! Alespoň v to doufám.

Abyste se nemuseli později stydět a na otázku vnuka či vnučky: "A dědo, tys byl fakt tak blbej?", mohli hrdě odpovědět: "Ano, byl."

V Kocourově 30.4.2013 Petr Směja

následoval mohutný aplaus, provolávání nehynoucí slávy a bojových hesel ...


Všichni přítomní následně pěli bojovou himnu, složenou Petrem Smějou.

Milešovská hymna

(na melodii české lidové "A já tě nechci")

Recitace:
(piano amoroso)
(: Milešovka, Milešovka
Kontušovka, Ondrášovka :)
Refrén:
(forte vivace)
(: A já tam musím
a já to nevydržím
a já tam musím jít :)
(: na Milešovku
na tu moju holku
já na ňu musím vlízt :)
1. sloka:
(allegro moderato
ma non troppo)
Kdože to vymyslel
jet na běžkách v květnu
s dusíkem na zádech
vrchol v nedohlednu
ještě že sebou mám
klobásky a pivo
večer se vopijem
jó, to bude živo!
Refrén:
(forte vivace)
(: A já tam musím
a já to nevydržím
a já tam musím jít :)
(: na Milešovku
na tu moju holku
já na ňu musím vlízt :)
Recitace:
(piano amoroso)
(: Milešovka, Milešovka
Kontušovka, Ondrášovka :)
2.sloka:
(allegro moderato
ma non troppo)
Copak tam čeká nás
na větrný hůrce
bosorka s koštětem
nebo ďábel svůdce
Spolu jsme vylezli
spolu půjdem dolů
večer se vopijem
u jednoho stolu
Refrén:
(forte vivace)
(: A já tam musím
a já to nevydržím
a já tam musím jít :)
(: na Milešovku
na tu moju holku
já na ňu musím vlízt :)
Recitace:
(piano amoroso)
(: Milešovka, Milešovka
Kontušovka, Ondrášovka :)

Poznámka:
piano amoroso = tiše,láskyplně,
forte, vivace = silně, živě,
allegro moderato ma non troppo = mírně rychle, ale ne příliš


Kocourov 30.4.2013


Více obrázků i video je v galerii Expedice Milešovka 2013 ...


Doporučte: icon email Pošli článek Linkuj Jaggni to ! Přidej na topčlánky.cz Pridat.eu pridej.cz pošli na vybrali.sme.sk
Uložte si: Clip to Evernote

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.

 


Sponzoří:

logo AIKON draci.net logo AIKON Dalešická přehrada logo Zapra logo h-project logo Trampolíny logo Milord, s.r.o. - Miloslava ORSAVOVÁ

Uvítáme další zájemce o sponzorování našeho oddílu.