Kategorie: Články

Druhy sněhu z pohledu skialpu a tvorby lavin

Druhy sněhu je možné také rozlišovat dle jejich nosnosti a vhodnosti či nevhodnosti k pohybu po něm.

Prachový sníh

Je čerstvě napadaný sníh, který se udrží jen v severních polohách, korytech a úžlabinách. Jeho charakteristikou je měkkost a lehkost. Vyskytuje se při teplotách pod 0 ºC. Je vynikající pro milovníky freeridu. Na sněžnicích volíme raději relativně plochý profil trasy.

Lámavý sníh

Je tenká tvrdá vrstva, která se na sněhu vytváří vlivem střídání tání ve dne a mrznutí v noci. Když na něj vkročíme proboříme se do hlubokého sněhu ležícího pod ním. Takový sníh se vytváří na vrcholu zimy zejména na západních a východních svazích hor.

Zmrzlý sníh

Je zesílená vrstva tvrdého sněhu, která chodce na sněžnicích unese. Pro tento sníh je charakteristické období jaro. Zde hodně pomůžou drapáky a protismykové kolejnice pod patou.

Firn

Vzniká při povrchovém tání zmrzlého sněhu vlivem intenzivního působení sněhu. Platí zde v principu to samé co pro zmrzlý sníh.

Těžký a mokrý sníh

Je do hloubky změklý firn. Vytváříse zpravidla pozdě na jaře díky vysokým denním teplotám. Celkový pohyb od vytváření stop, sestupu či výstupu bude velmi namáhavý. Zde je velmi vysoké riziko tvorby lavin!


Odkazy na články s obdobným obsahem

 


Doporučte: icon email Pošli článek Linkuj Jaggni to ! Přidej na topčlánky.cz Pridat.eu pridej.cz pošli na vybrali.sme.sk
Uložte si: Clip to Evernote

 


Sponzoří:

logo AIKON draci.net logo AIKON Dalešická přehrada logo Zapra logo h-project logo Trampolíny logo Milord, s.r.o. - Miloslava ORSAVOVÁ

Uvítáme další zájemce o sponzorování našeho oddílu.