Kategorie: Články

10 pravidel FIS pro chování na sjezdových tratích

Desatero "Jak se chovat na lyžích" je v zákoně. Přihlédnou k němu soudy. Pravidla pro chování na sjezdových tratích, které začnou platit od prvního ledna 2010, mají podle ministerstva pro místní rozvoj ulehčit práci záchranářům Horské služby. Norma přejala dosavadní pravidla Mezinárodní lyžařské federace FIS. Týkají se například ohledů, které lyžař musí brát na ostatní, zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy. Každý lyžař nebo snowboardista musí například jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na viditelnost v terénu.

1. Ohled na ostatní lyžaře
Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy
Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům jakož i hustotě provozu.

3. Volba jízdní stopy
Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

4. Předjíždění
Předjíždět se může ze shora nebo zespoda, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.

5. Vjíždění a rozjíždění
Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

6. Zastavení
Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.

7. Stoupání a sestup
Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

8. Respektování značek
Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.

9. Chování při úrazech
Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.

10. Povinnost prokázání se
Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník, ať odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

 

Pravidla od Jetíka s obráky

 


Doporučte: icon email Pošli článek Linkuj Jaggni to ! Přidej na topčlánky.cz Pridat.eu pridej.cz pošli na vybrali.sme.sk
Uložte si: Clip to Evernote

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

, poděkování za odpověď odpovědět

Děkuji Vám za odpověď, kterou jsem neočekávala ale podívala jsem se.
Důvodem proč jsem se ozvala byla bezmoc u soudu. Mám hodně kamarádů lyžařů, kteří jen kroutí hlavou nad výrokem soudu ale žádného lyžaře právníka.Problém to bude pro každého dalšího lyžaře na vleku ve stejné situaci a se stejným soudcem nebo advokátem. Neočekávala jsem změnu v pravidlech, šlo jen o zdůraznění pro " blbí " v terénu i mimo něj. U mě operace ve Vrchlabí, další léčení, zhoršení kolena až k endoprotéze ale nejhorší je to, že se v mém věku už bojím na lyžích jezdit ! Ještě jednou děkuji za Váš čas Šárková

, úraz na vleku odpovědět

Úraz se stal 28.1. 2006
Připojuji email andulkasarkova@seznam.cz

, úraz na vleku odpovědět

28.1. 2006 jsem byla sražena na vleku studentem na lyžařském školním výcviku. U soudu zněl výrok \\\" v nepravý čas na nepravém místě\\\". Moje nevýrazná výpověď ho sprostila viny. Dohled nebyl nutný protože byl výborný lyžař. Odvolací soud výrok potvrdil. Prosím, dejte do desatera zákaz jízdy podél vleku. Soudce ( nesportovec, nelyžař) to potřebuje mít písemně. Pak by se neřešilo, zda je vlek součástí sjezdovky nebo ne, bylo by to jednoznačné. Nebo aspoň u vleku ceduly se zákazem jízdy. Úraz se stal na Zahrádkách 2.
Děkuji Šárková 4 4

odpověděl(a)

Pravidla FIS jsou mezinárodní a poslední úprava je z roku 2002 - těžko tam bude na základě vaší žádosti něco dopsáno.
To, že výrok soudu zněl tak, jak píšete, bych spíš přičetl vašemu právníkovi (i vaše poznámka "moje nevýrazná výpověď" na to ukazuje) - nemělo se řešit, jestli je vlek součástí sjezdovky (většina areálů má v provozních podmínkách napsáno, že jízda po trati vleku je zakázána), ale kdo ohrožuje okolí - zda lyžař jedoucí dolů po sjezdovce (tento pohyb musí jedoucí lyžař ovládat a tudíž je za něj zodpovědný), nebo lyžař jedoucí na vleku (což je pohyb, který je daný vlekem, tím pádem ho lyžař na vleku neovlivní a dolů jedoucí lyžař ho musí předvídat). Ale to jen teoretizuji - neznám okolnosti úrazu ani soudu.
Snad jste alespoň v pořádku...


 


Sponzoří:

logo AIKON draci.net logo AIKON Dalešická přehrada logo Zapra logo h-project logo Trampolíny logo Milord, s.r.o. - Miloslava ORSAVOVÁ

Uvítáme další zájemce o sponzorování našeho oddílu.